Ať už se rozhodujete pro školní aktovku nebo školní batoh, měli byste v první řádě myslet na zdraví dítěte a dát si pozor na několik základních funkcí, které by měla kvalitní aktovka splňovat.

Konstrukce aktovky

Konstrukce aktovky a batohu musí být především pevná. Ideální je anatomické tvarování, které zabezpečí správné držení těla a polstrování zamezí otlakům.
Tvarem by aktovka měla splňovat spíše podlouhlý tvar (do výšky). Příliš široké aktovky mají nepřirozené těžiště a může způsobovat komplikace např. v hromadné dopravě či ve skupině dětí.
Aktovky by měli mít vyztužené tělo i dno. Aktovka by měla při běžném zaplnění po položení na podlahu zůstat stát bez překlopení. Hmotnost aktovky by pro první stupeň neměla překročit 1,2 kg a pro druhý stupeň by batoh neměl být těžší než 1,4 kg.

Pevná konstrukce aktovky

Zádové popruhy

Dbejte na to, aby popruhy byly opatřeny polstrováním, které změkčuje především část, která je v kontaktu s rameny školáka. Šířka popruhů by měla být minimálně 30 mm, aby nedocházelo k zařezávání a nepříjemným otlakům na ramenou. Délka popruhů by měla být minimálně 70 cm a musí umožňovat individuální nastavení s ohledem na vzrůst a věk dítěte. Systém nastavování by měl být jednoduchý, aby i dítě samo dokázalo délku popruhů v případě potřeby upravit (při větší vrstvě oblečení pro chladné dny apod.).

Nastavitelné popruhy aktovky

Funkčnost

Vnitřní prostor aktovky nebo batohu by měl obsahovat alespoň dvě komory pro učebnice a sešity a další přihrádky nebo kapsy pro penál, svačinu, klíče a další drobnosti.
Klopna s pevnou konstrukcí zamezí vysypání obsahu aktovky a oproti měkké klopě je pro menší školáky praktičtější na zapínání.
Držadlo aktovky by mělo být široké a nejlépe anatomicky tvarované.

Vnitřní uspořádání aktovky

Bezpečnost

Velice důležitým parametrem pro aktovky je také bezpečnost pro dítě a to zejména v silničním provozu. Kvalitní výrobci tak své aktovky a školní batohy osazují reflexními prvky a signální barvy. U barevného provedení je prokázána lepší viditelnost na dálku. Reflexní prvky by měli být umístěny na čelní straně i na obou bocích aktovky.

Reflexní prvky aktovky
 

Ověřené aktovky

Pečlivě vybíráme a ověřujeme veškeré zboží a chcete-li mít jistotu dobrého výběru, můžete si prohlédnout školní aktovky nebo školní batohy z naší nabídky.

Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře
Produkt byl přidán do seznamu přání
Produkt byl přidán k porovnání.