Povinná školní docházka není žádný med. Pro některé děti a jejich rodiče bývá zdrojem neustálého stresu. Díky dodržení několika základních pravidel však můžeme zajistit, aby se naše dítě do školy dokonce těšilo. Co pro to udělat?

1) Zaveďte pravidelný režim už o prázdninách
Je normální, že děti o prázdninách trochu zvlčí. Vstávají si, v kolik hodin chtějí, celý den si hrají a často chodí pozdě spát. Pokud však už během prázdnin zavedete pravidelný režim ve formě ranního vstávání a večerního usínání ve stejnou hodinu, nebude pak pro dítě návrat do školních lavic tak velký šok. To je důležité zejména během posledních 2 týdnů prázdnin. Dobré je také zachovat u dítěte určitou disciplínu. Můžete je zapojit například do domácích prací a poprosit je třeba o asistenci s přípravou nedělního oběda nebo o utření prachu v obývacím pokoji.

2) Naplánujte mimoškolní aktivity
Pokud bude vaše dítě vědět, že ho v nadcházejícím školním roce nečekají jen povinnosti, budou se na září těšit. Ať už se bude jednat o kurz tance, tenis, hru na flétnu nebo keramický kroužek, je důležité, aby daná činnost dítko bavila. Mimoškolní aktivity jsou navíc ideální k navázání nových přátelství. Rozhodně své dítě ale nepřetěžujte a aktivit jim neplánujte příliš moc. 2 - 3 kroužky týdně bohatě stačí. I děti potřebují čas na odpočinek a přípravu na nadcházející školní den.

3) Školní pomůcky vybírejte společně
Udělejte z nákupu školních pomůcek zábavu a nechte své dítě, aby si samo vybralo penál, batoh, sešity, desky a další potřeby. Pořídit můžete i pěkný svačinový box a lahev na pití. Pokud dítěti koupíte školní pomůcky s oblíbeným hrdinou nebo pohádkovou postavou, zařídíte, že do nového roku vstoupí s optimismem a dobrou náladou.

4) Naslouchejte a chvalte
Učte se doma spolu se svými dětmi, pomáhejte jim a dejte najevo, že jste tu pro ně. Posilujte i oblasti, ve kterých jsou dobří, a nezaměřujte se pouze na předměty, ve kterých pokulhávají. Pokud se budete svým dětem věnovat a dostatečně je za jejich úspěchy chválit, nebudou se k učení stavět negativně a obecně budou zvídavější. Povídejte si s dětmi o tom, jaký měly den, co zajímavého se ve škole dozvěděly a jaké úspěchy i neúspěchy je ten den potkaly. Pokud uvidí, že to všechno prožíváte s nimi, budou k vám ve všem otevření a je tak mnohem pravděpodobnější, že se vám v případě potřeby svěří i s případnými problémy ve škole. A pokud na nějaké problémy skutečně dojde, snažte se je řešit v klidu a bez zbytečného výbuchu emocí.

5) Nestrašte dítě školou
Jestliže budete dítě neustále strašit špatnými známkami a přísnými učiteli, výsledkem bude jen strach ze školy a nechuť k učení. Dítě se do školy přestane těšit a bude dělat všechno pro to, aby do ní nemuselo. Proto dejte raději svému dítěti najevo, že ho máte rádi bez ohledu na to, jestli občas přinese domů špatnou známku. Ty se přeci dají vždy opravit.

Přejeme spoustu školních radostí vašim dětem a co nejméně rodičovských starostí. A nezapomeňte: buďte svému dítěti oporou a prožívejte školní rok s nimi. Díky tomu školním rokem proplují s lehkostí a beze strachu.

Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře
Produkt byl přidán do seznamu přání
Produkt byl přidán k porovnání.